Klaudia Kobylańska – blog historyczny

14 marca 2015

Książka na marzec: Zakazana królowa

Opublikowano: 14.03.2015, 13:03

Historia francuskiej księżniczki, Katarzyny de Valois, która idąc za głosem swego serca dała początek słynnej angielskiej dynastii Tudorów, przez co została zepchnięta na margines historii jako ta, która nie potrafiła oprzeć się swoim namiętnościom.

zakazana-krolowa-b-iext24825898Jest wiele dobrych powieści historycznych, opowiadających losy księżniczek i królowych, których często niełatwe historie życia łapią za serca czytelników. Katarzyna de Valois jest zdecydowanie jedną z nich, chociaż bardzo często niesprawiedliwie pomijana była przez historyków, którzy uważali ją za nieistotną i nie wartą uwagi. To jednak ona wybierając sobie za drugiego męża zaledwie służącego Owena Tudora i popelniając tak wielki mezalians dała życie dynastii Tudorów.

Zanim jednak do tego doszło, młoda Katarzyna wychowywana była we francuskim klasztorze, gdzie zaznała prawdziwej biedy – mimo swojego statusu nikt o nią nie dbał, często chodziła głodna i brudna. W końcu jednak jej los miał się odmienić, gdyż została wybrana na małżonkę wielkiego krola Anglii, Henryka V.

Wyjeżdżając do Anglii po raz pierwszy zaznała luksusu i bogactwa, poznała też jednak smutek i gorycz wiążącą się z tym, że jej mąż nie obdarzył jej uczuciem, o jakim marzyła. Dała mu jednak syna, późniejszego Henryka VI, którego losy na tronie miały być niezwykle niepewne.

Po śmierci męża Katarzyna podjęła odważną decyzję i wyszła za mąż za mężczyznę, którego pokochała, nie zważając na jego status społeczny. Zaznała szczęścia, ale brzemię Walezjuszy, które na niej ciążyło prześladowało ją do samego końca…

„Zakazana królowa” to piękna powieść o trudnym losie kobiety, która choć była księżniczką i królową przeżyła wiele nieszczęść i musiała podjąć bardzo trudnych decyzji, aby ochronić siebie i innych.

To dobrze napisana, niezwykle wciągająca do ostatniej strony książka, którą naprawdę serdecznie polecam :)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.